PRACOWNIA ARTYSTYCZNA / Miłosz Płonka


Adres: ul. Białostocka 42
Warszawa Praga Pn.
Pracownię można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu.

 

Strona internetowa artysty: www.sculptor-miloszplonka.com
Facebook: mloszart
Kontakt:+ 48 608728457, miloszplonka@poczta.onet.pl

 

Miłosz Płonka tworzy rzeźby i obiekty, przede wszystkim w drewnie i kamieniu.
Głównym tematem twórczości rzeźbiarskiej jest człowiek, jego fizis i psyche. W pracowni artysty powstają również meble autorskich projektów oraz prace na indywidualne zamówienia z użyciem innych materiałów min. metalu, gliny czy żywic syntetycznych. Innym medium, jakim posługuje się artysta, jest rysunek i obraz o tematyce abstrakcyjnej, gdzie kolor, przestrzeń i światło stanowią autonomiczną wartość.
Uzupełnieniem działań pracowni jest recykling i konserwacja mebli.

---------------------------------------------------------------------------

Miłosz Płonka 
Urodził się w 1969 roku w Wadowicach.

Jest rzeźbiarzem, malarzem i ilustratorem.
Artysta ukończył najpierw słynne Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w latach 1990 - 92 studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu m. in. w pracowni rzeźby prof. Alojzego Gryta, by od roku 1992 kontynuować studia artystyczne na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach rzeźby prof. Adama Myjaka i prof. Jana Kucza.
W 1996 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka oraz rysunku i malarstwa prof. Jacka Sienickiego w Warszawie.

W latach 1997-1998 przebywał na stypendiach twórczych za granicą. Najpierw w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  (pracownia intermedialna prof. Juraja Bartusza) w Bratysławie na Słowacji, a następnie w Benares Hindu Uniwersity (Faculty of Visual Art, sculpture - prof. Balbir Singh Katt) w Varanasi w Indiach.
W latach 2000 - 2001 był pracownikiem dydaktycznym w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.
Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, działaniach plastycznych i plenerach zarówno w Polsce, m. in. w Warszawie, Krakowie, Orońsku, Reszlu, Wadowicach, Krotoszynie, Łowiczu i Andrychowie, jak również za granicą w Isny in Algau (Niemcy), Gaanat i Saint Henri (Francja), Komarnie, Bratysławie, Kremnicy (Słowacja), Varanasi (Indie).
Został również zaproszony do udziału w Międzynarodowym Plenerze Rzeźbiarskim w Fuzhou w Chinach w 2003 r., a jego projekt został zaprezentowany w katalogu wystawy poplenerowej.

Aktualnie dzieli swój czas i aktywność zawodową pomiędzy Warszawą, a Andrychowem.