PRACOWNIA / Joanna Świerczyńska

 

Adres: ul. Łomżyńska 30
Warszawa Praga Pn.

 

Facebook: joasia.swierczynska.7
Instagram:swierczynianka
Kontakt:+48 603670167, joa_swierczynska@poczta.onet.pl

 

Pracownia na ul. Ząbkowskiej 11 lok 9, przeszła do historii. W pracowni "12 m/kw na Pradze" rezydowałam w latach 2010-2015. Miejsce zyskało nazwę od, jak łatwo się domyśleć, od zajmowanej powierzchni w m/kw. W tym czasie w pracowni powstały obrazy olejne pokazane min. na wystawach w dwóch galeriach praskich: Galerii "Klitka" i "Graże".
W latach 2011 i 2012 pracownia brała udział w Nocy Muzeów na Pradze.

Aktualnie moja pracownia znajduje się na ulicy Łomżyńskiej 30 w dawnym kiosku pomiędzy dwoma sklepami. Jest większa i bardziej otwarta. Jestem już piaty rok w tym miejscu i obserwują zmiany jakie zachodzą w okolicy, na Szmulkach. Słynna Fabryka Trzciny zmieniła nazwę na Mała Warszawa, remontowane są okoliczne kamienice i niestety znikają charakterystyczne praskie murale.... Jest to jednak zupełnie inna historia.

Przez pięć lat pracownia gościła różne imprezy i różnych artystów. Była wystawa zbiorowa na Noc Muzeów, były spotkania wspólnego malowania i muzykowania. Odbyły się między innymi warsztaty linorytnicze dla dorosłych zorganizowane przez Fundację Starsi, były warsztaty monotypii dla dzieci Romskich zorganizowane wspólnie z Fundacją Dom Kultury, był wieczór filmowy poświęcony wybitnemu dokumentaliście S. Manturzewskiemu. Zaglądali sąsiedzi i dzieciaki z Pragi. Zaglądają też znajomi artyści i turyści zwiedzający Pragę min. z Praskim Spacerologiem.

Ale przede wszystkim to miejsce jest moją pracownią w której przygotowuję nowe prace, z dala od głównych atrakcji Pragi która stała się bardzo atrakcyjna.
Moje miejsce na Łomżyńskiej jest moim azylem.

------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Joanna Świerczyńska

Warszawianka, ukończyła grafikę na warszawskiej ASP w pracowni grafiki – linorytu prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Przez 8 lat związana z ” Gazeta Wyborczą” jako grafik i rysownik.
Pracuje w technice monotypii, maluje obrazy, rysuje.

„Najbardziej lubię pracować nad cyklami zajmując się kilkoma pracami jednocześnie. Eksperymentuję z materiałami-tuszami, gliną, drewnem, materiałami wtórnymi, używając różnorodnych narzędzi wypróbowuję nieoczywiste rozwiązania. Interesuje mnie człowiek, jestestwo natury, ich wzajemne powiązania które staram się przedstawić również przy pomocy użytych materiałów”

Układa programy, współpracuje z grupami kreatywnymi i realizuje warsztaty autorskie, -  min. dla kobiet osadzonych w wiezieniu na Grochowie, warsztaty dla seniorów. Prowadziła min:Cykliczne zajęcia z osobami chorymi na Alzheimera-Centrum Alzheimera. Warszawa - 2014, Cykl zajęć plastycznych dla dorosłych w JCC Warszawa -Jewish Community Center - Centrum Społeczności Żydowskiej - 2014. Prowadzi autorski program Koło Gospodyń Miejskich Maluje. Współpracuje z Fundacjami i organizacjami pozarządowymi, przewodnikami praskimi a także z Zachęta - Galeria Narodowa, Wars-Off, Spotlight Kids, Fundacja Dom Kultury, Galeria Labirynt -z Lublina. W marcu 2018 r. zakończyła roczny w kursie zawodowy „Arteterapia-Kultura przeciw Wykluczeniu” rekomendowany przez NCK.

Współtworzy akcję artystów praskich „Stan Rzeczywisty - nocne spotkania z twórcami” i jest uczestniczką wydarzeń tej akcji od 2014 r.

Od 2012 r. współpracuje twórczo z artystą rzeźbiarzem Pawłem Althamerem przy artystycznych działaniach określanych jako Kongres Rysowników rozpoczętych podczas 7 Berlin Biennale (Berlin, Rzym, Pekin, Ivano Frankovsk, Turyn, Warszawa). 

Wspólnie z Althamerem prowadzi zajęcia artystyczne z Grupa Nowolipie osobami chorymi na SM w Ognisku na Nowolipkach od 2013 r.

Ostatnie wystawy indywidualne:

galeria "Klitka" - malarstwo olejne, 2011
galeria "Graże"- malarstwo olejne,  2012
galeria "Graże"- malarstwo olejne,  2013
galeria "Graże"- malarstwo olejne, „Szinuazerie”  2014

Ostatnie wystawy zbiorowe:

Projekt „Arka” Świecie 2015
Projekt „Nomada” -Kielce 2016
8 KOBIET - wystawa interdyscyplinarna w 3one33 – Warszawa lipiec 2020

Zbiorowe wystawy grupy Stan Rzeczywisty min w : Centrum Promocji Kultury na ul. Podskarbińskiej 2016,  w Centrum Kreatywności na ul. Targowej, oraz Noc Muzeów w przestrzeni deweloperskiej „Bohema „ ul Szwedzka 20 - maj 2018,  Wystawa zbiorowa grupy Stan Rzeczywisty pt. „Obnażenie” w Galerii Stara Prochownia -wrzesień-październik  2019.

Zbiorowa wystawa grupy Stan Rzeczywisty w Centrum Kreatywności na ul. Targowej, oraz Noc Muzeów w przestrzeni deweloperskiej „Bohema „ ul Szwedzka 20 - maj 2018

Prace w kolekcjach państwowych (min. kolekcja miasta Kolonii-Niemcy) oraz prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Anglii.